Egy jól megválasztott böjt teljes felfrissülést és megújulást hozhat a testnek és léleknek.
Különösen igaz ez most, a karácsonyi időszak nagy lakomái után, amikor a szervezetünkben jócskán felhalmozódtak már a felesleges szénhidrátok. A különféle tisztítókúrák azonban komoly erőpróbát jelentenek, ezért csak körültekintően, lehetőleg szakember felügyelete mellett szabad belevágnunk!
A tél közepére érve általános fáradékonyságtól szenvedünk a legtöbben, és alig bírunk úrrá lenni a testi, lelki és szellemi kimerültségen. Már egy dupla kávéval is nehezen indul a nap, és pár óra munka után használhatatlan az agyunk, ráadásul a kedvünk sem a legrózsásabb. Valószínű, hogy egy kiadós böjtre van ilyenkor szükségünk, hogy újra frissnek és erősnek érezzük magunkat.
Test és lélek megtisztulása
Bár gyors és látványos súlycsökkenéssel is jár, a böjt célja a közhiedelemmel ellentétben nem a fogyás, hanem az, hogy megszabaduljunk a testünkben felgyűlt felesleges anyagtól úgy, hogy hosszabb ideig szinte semmiféle szilárd táplálékot nem veszünk magunkhoz. Egy ilyen tisztítókúra során szinte szó szerint átmosódik a szervezetünk, és az ártalmas salakanyagokkal együtt bizony értékes ásványi anyagok, vitaminok és tápanyagok is távoznak, ráadásul a működéséhez szükséget energiát a szervezetünk a lehető legegyszerűbb módon, az izmok lebontásával igyekszik pótolni. Ezért egy „házi”, három napos böjtnél hosszabb kúrát tanácsos egy olyan szakértő felügyelete mellett végezni, aki nem csak folyamatosan ellenőrzi, hogy a szervezetünk milyen állapotban van, hanem az ilyenkor elengedhetetlen testmozgást számunkra ideális formáit és mennyiségét is meghatározza. Ezen felül az orvos jelenléte azért is jó, mert olyan kiegészítő kezeléseket is „felírhat”, amik segítik a szervezet hatékony salaktalanítását – például különféle masszázsokat, fürdőket, fény- és szauna terápiákat.
Így böjtölj
A jó böjt ráhangolódással kezdődik: már napokkal korábban elhagyjuk a nehéz ételeket és a késő esti nassolást, csökkentjük az étkezések során elfogyasztott adagokat, és fokozatosan növeljük a folyadékbevitelt. Emellett fejben és lélekben is fel kell készülnünk, hiszen nem csak a testünket, de a szellemünket is igénybe veszi majd az önmegtartóztatás. A böjt során elengedhetetlen, hogy sok, vitaminokban gazdag folyadékot igyunk, lehetőleg nyers gyümölcsök és zöldségek kipréselt levét. Az extra folyadékbevitel minden böjtnél jellemző, de mivel számos különféle böjttípus létezik, elképzelhető, hogy szilárd táplálékot – például gyümölcsöket, főzeléket és teljes kiőrlésű gabonaféléket is fogyaszthatunk. Fontos, hogy a szervezetünk állapotának megfelelő böjtöt válasszuk magunknak, és ehhez kérjük ki egy hozzáértő szakember tanácsait! Ebből a szempontból is jobb, ha nem egyedül, hanem egy szervezett kúra keretei között böjtölünk, ahol a böjtöt vezető szakemberek támogatása mellett a böjtölő társaktól is új erőt meríthetünk, ha lankadna a kitartásunk. Rendszeresen szervez például csoportos, 10 napos böjtkúrákat a sárvári Spirit Hotel Thermal Spa*****superior, ahol, a böjt mellé állapotfelmérő vizsgálatot, többféle kiegészítő masszást, pakolást és természetesen állandó orvosi felügyeletet nyújtanak.
Ha tetszett a cikk, kövessen minket a Facebook-on és az Instagram-on is!