Tartós hasi panaszok, rendszertelen emésztés. Ha ismerős a tünet, az életmódváltás nem csak fogyási céllal ajánlott.
Puffadás, anyagcsere problémák, tartós hasi panaszok - ismerős tünetek? Ha igen, Önnek valószínűleg az emésztésével és az anyagcserjével van probléma!
Tudta, hogy szervezetünk különböző módon, például rossz közérzettel reagálhat a benne felhalmozódott mérgekre, salakanyagokra? Bizony, fájhat a fejünk, az ízületeink, rossz lehet az emésztésünk, pattanásos a bőrünk, fáradtság, levertség vehet erőt rajtunk. Anyagcsere folyamataink felborulhatnak a felhalmozódott salakanyagoktól. Ilyenkor érdemes elgondolkoznunk azon, hogy vajon mindent jól csináltunk-e táplálkozásunk során? Mivel a fogyókúrák és a nagy evések váltogatása nem tesz jót a szervezetünknek, érdemes a hosszú távon is betartható egészségtudatos táplálkozás ismérveit követve kialakítanunk étrendünket.
A siker érdekében célszerű a saját alkatunknak megfelelő, kiegyensúlyozott életmódot / életstílust kialakítani, amit folyamatosan tartani tudunk és amiben eredményt tudunk elérni. A fogyókúra-evés időszakok kombinálásával csak ,,raktározásra” kényszerítjük a szervezetünket, amely így egyre jobban alkalmazkodik a körülményekhez és ha abbahagyjuk a diétát és újra enni kezdünk, kevesebb energiát használ fel, többet raktároz, így pedig viszonylag gyorsan kerülnek vissza a nehezen leadott kilók. Ez a ,,jojo-effektus”, amely növeli a cukorbetegség és a szívbetegség kockázatát. Ha a bélrendszerünk rosszul működik, az az emésztési problémák mellett számos kórokozónak, vírusnak, gombának engedhet teret. A puffadás, a gázképződés, a tartós hasi panaszok, a lelassult anyagcsere is javulhat egy sikeres diéta végén. Ha úgy érezzük, hogy jelez a szervezetünk, érdemes megfontolni évente 1-2 alkalommal egy profi böjtkúrán való részvételt. Mivel bizonyos betegségek, állapotok esetén ellenjavalt lehet a böjt, fontos, hogy előtte háziorvos véleményét kérjük ki!
Ma már a korszerű wellness hotelekben böjtvezető szakember segítségével vehetünk részt olyan - általában 10 napos - böjtkúrán, aminek a végén a méreg- és salakanyagoktól megtisztult szervezet többlet energiákat mozgósít, miközben rendeződnek az emésztési és bőrproblémák, csökkennek a reumatikus betegségek tünetei, miután a böjt hatására az ízületekből is kitisztulnak a lerakódások. Sokak számára jó hír lehet, hogy böjt hatására bizonyos gyógyszereket csökkenteni lehet - ám ezt mindenképpen egyeztessük orvosunkkal. Ezekről a 10 napos szakaszokról tudnunk kell, hogy úgynevezett ,,bevezető” és ,,visszaépítő” szakasz is tartozik hozzá, maga a léböjt időszaka 5 nap, ami alatt megnövekedett (4-5 liter) folyadékbevitel történik. Ezeket a kúrákat csak szakember közreműködésével vegyük igénybe, mert a léböjt szakaszban előfordulhat a vérnyomás és a vércukorszint leesése, ami kellemetlenségekkel járhat. Ez előbbit aktív mozgással (séta, úszás, vízi torna), reggeli hideg-meleg vizes váltózuhannyal és fekete tea helyett zöld tea fogyasztásával lehet kompenzálni. A vércukor szint leesésére a szakember a méz fogyasztását javasolja meghatározott mennyiségben a kúra alatt. Az aktív mozgás egyébként is része a kúrának, hiszen ha nincs izomaktivitás, a szervezet a fogyást az izmokból kezdi meg. A mozgás az emésztőrendszer megfelelő beindításához is elengedhetetlen. Léböjt kúra esetén bizonyos tünetek felerősödhetnek, pl. migrén, fejfájás, reumatikus panaszok - ennek oka, hogy a megnövekedett folyadékbevitel, a szénhidrát- és sóstop hatására felszabadulnak a szervezetünkben a lerakódott méreganyagok és ezek a véráramba kerülnek. Amíg ki nem ürülnek (1-2 nap) a tünetek kellemetlenséget okozhatnak. Ezt a szakaszt nevezzük ,,böjti krízisnek”. Böjt végére viszont többletenergiák szabadulnak fel, helyreáll az emésztés, kitisztul a bőr, az ízérzékelés fejlődik, a reumatikus tünetek csökkennek. A léböjt kúrák fontos eleme, hogy ilyenkor nincs rágás, csak ivás. Rágás hiányában a szervezet emésztő nedveinek termelődése jelentősen csökken, így az éhségérzet 1-2 nap alatt megszűnik. Ugyan a léböjt kúrák elsődleges célja a szervezet megtisztítása a méreganyagoktól, a fogyást ,,kellemes mellékhatásként” említhetjük meg. Nem elhanyagolható szempont, hogy férfiak átlagban 6-8 kg-ot, nők átlagban 3-5 kg-ot fogynak egy-egy kúra végére - de a súlyvesztés mértéke az egyéni tényezőktől, súlytöbblettől is nagyban függ.
Orvossal való konzultáció után a böjtön való részvétel fontos szempontja az egyéni elhatározás, a motiváció és az ,,önkéntesség” - igazi siker így érhető el.
Mielőtt diétába, speciális kúrába, léböjtbe kezdünk, érdemes dietetikus szakemberrel, vagy böjtvezető szakemberrel konzultálni és a számunkra leginkább alkalmas és betartható módszert választani. A megtisztult szervezetben jobbak lesznek a regenerációs folyamatok is, ezt a sikeres diéta végén tapasztalhatjuk magunkon!