A legtöbb futó, kerékpáros vagy teniszező nyáron is ragaszkodik a szabadtéri mozgáshoz. Sportolni a kánikulában sem tilos, csak be kell tartani a szabályokat!
A rendszeresen sportolók a kemény kánikulai napokon sem szívesen mondanak le napi mozgásadagjukról. A nyár tulajdonképpen a szabadtéri sportoknak kedvez, számos lehetőség adódik. Az a legfontosabb, hogy örömünket leljük benne és ne kínt és szenvedést jelentsen a napi mozgás. Nem tilos a hőségben sportolni azonban nem érdemes feszegetni a határokat. Az edzésterv kialakításakor figyelembe kell venni az időjárást, az egészségi állapotot és a tűrőképességet, hogy valóban élvezhető és hasznos legyen a nyári mozgás.
Válaszd ki a megfelelő napszakot
Vedd rá magad a korai kelésre és ilyenkor inkább a reggeli órákban menj a szabad levegőre mozogni, hiszen ilyenkor még friss és kellemes a levegő. Ha nem kivitelezhető a reggeli mozgás, a késő esti edzés is megoldást jelenthet, lényeg hogy egy kicsit tompuljon a kánikula.
Igyál sok vizet
A legfontosabb, amire fokozottan oda kell figyelned, ha a kánikulában is a szabadtéri mozgást választod, folyadék pótlása. Már edzés előtt el is kell kezdeni a folyamatos, de lassú folyadékbevitelt, majd az edzés folyamán is pótolni kell az elvesztett vizet. Ha nem iszol eleget, hamar beáll a dehidratáció, ami – sok egyéb káros hatás között – izomgörcsöt is okozhat. Az izomgörcsök ellen a magnéziumpótlást és a fokozott folyadékbevitelt javasolják a szakemberek.
Ne vidd túlzásba
Nagyon fontos, hogy - bármennyire keményen edzel is az év többi időszakában – saját rekordjaid ne ilyenkor akard megdönteni. Vegyük figyelembe, hogy a nagy melegben jobban izzadunk, fáradékonyabbak vagyunk és könnyebben lemerül a szervezetünk. A napi „adagot” ennek megfelelően kell meghatározni. Legyen szó akár futásról, kerékpározásról vagy aerobikról, egyáltalán nem ciki, ha kicsit csökkented a tempót és a távot. A nagy melegben a háromnegyed táv kis túlzással a megszokott terhelés másfélszeresét jelenti a szervezet számára.
Figyelj a ruházatodra és védd a bőrödet
Ha nyáron, a szabadtéren sportolsz, jobban oda kell figyelni a ruházatra is. Mezed és nadrágod legyen szellős, ne szorítson, fontos, hogy jól érezd magad a bőrödben! Ne sajnáld a pénzt az erre a célra kialakított sportöltözetre, meglátod, megéri az árát. Ha nem árnyékban edzel, fontos a fejfedő használata és bőröd megóvása, nemcsak naptejjel, hanem vékony, szellős anyagból készült ruhákkal is. A megfelelő öltözet mellett jó módszer lehet még a hideg vizes kendő alkalmazása, melyet homlokunkra, vagy csuklónkra is köthetünk.
Hagyd el a kávét és a légkondit
A melegben való sportolásnak is vannak ellenségei, ilyen például a koffein. Jól esik a reggeli, vagy az ebéd utáni kávé, de tartsd szem előtt, hogy a koffein vízhajtó hatású. Amikor amúgy is fokozottan izzadunk, nem kell még több vizet veszteni! Amennyire lehet, próbáld visszavenni a kávéfogyasztást. Másik említendő ellenség a jéghideg víz és légkondi vagy a ventilátor. Természetesen jó érzés hideg vizet önteni magunkra, vagy azzal zuhanyozni és per pillanat jó ötletnek tűnik hidegebbre állítani a légkondit, vagy magunkra irányítani a szobai ventillátort. Bármennyire jól esne, ne csináld, ugyanis csúnyán megfázhatsz. Inkább ülj le a besötétített szobában a földre vagy a kanapéra, igyál egy kis citromos-mentás folyadékot, lazíts és várd meg, míg a pulzusod vissza áll a normális tartományba. Utána mehet a zuhany, de ne azonnal a hideg vízzel indíts.